Park Miniatur

Park Miniatur Warmii i Mazur to niezwykła atrakcja na mazurach, czyli jedyne miejsce, w którym obejrzycie miniatury najciekawszych, a nierzadko mało znanych zabytków regionu warmińsko-mazurskiego. Macie niepowtarzalną okazję zobaczenia w jednym miejscu najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur.

Drobiazgowo odtworzone obiekty zachwycą Was swoim urokiem i precyzją wykonania. Większość z nich przedstawiona jest w skali 1:25. Wśród miniatur znanych atrakcji Mazur, Warmii oraz okolic znajdują się m.in.: bazylika w Świętej Lipce, pałace: w Sztynorcie i w Drogoszach, zamki: w Nidzicy, Lidzbarku Warmińskim i Biskupów Warmińskich w Reszlu oraz zamek w Malborku z podzamczem po powierzchni 70 m2, który jest największą z miniatur. W Parku Miniatur Warmii i Mazur zobaczcie także miniaturę Wilczego Szańca (w postaci unikatowej makiety), jednej z największych atrakcji na Mazurach oraz makietę zamachu na Adolfa Hitlera i miniaturę rakiety V1 – niemieckiego pocisku z okresu II wojny światowej. Ponadto obejrzycie miniatury obiektów takich jak: Twierdza Boyen w Giżycku, wieża Bismarcka w Mrągowie, wiadukty kolejowe w Stańczykach, śluza na Kanale Mazurskim w Leśniewie Górnym, śluza Guzianka w Rucianem-Nida, wieś mazurska, chata mazurska, grodzisko pruskie w Kwiedzinie, Wysoka Brama w Olsztynie, Baszta Bociania w Dobrym Mieście, wiatrak holenderski w Bęsi, kapliczka warmińska w Trękusach, piramida w Rapie, słup graniczny w Prostkach oraz cerkiew w Wojnowie i kościoły w: Jerutkach, Spychowie, Radziejach Skorkwitach. Zapraszamy Was na wędrówkę po regionie i zapoznanie się z jego najpiękniejszymi historycznymi budowlami za czasów ich świetności. Miniatury zabytków znajdujące się w Parku Miniatur Warmii i Mazur to bardzo ciekawa atrakcja na Mazurach.

Strefa Zabawy bez limitu

Nie wiesz, co zrobić z nieposkromioną energią swoich pociech? My wiemy! W naszej Strefie Zabawy nawet najbardziej żywiołowe dzieci będą mogły się wyszaleć.

Najmłodsi pobawią się w Strefie Malucha: drewnianym placu zabaw z tradycyjnymi ślizgawkami i huśtawkami, kolorowymi domkami i różnymi plastikowymi pojazdami, oraz basenem z piłeczkami, do którego mogą zjechać po kolorowej zjeżdżalni. Starsze i młodsze dzieci dadzą również upust swojej energii na dmuchanych urządzeniach rozrywkowych. Mamy również małe stoły do ping-ponga i piłkarzyki. Jest u nas również strzelnica, na której można strzelać z łuku strzałami na gumowe przyssawki, i to bez ograniczenia czasowego! Na koniec pozostaje jazda elektryczną kolejką Safarii – niezapomniane wrażenia dla wszystkich pociech.

Strefa  Zabaw w Mazurolandii to jedna z ulubionych atrakcji na Mazurach. Wszystkie atrakcje Strefy Zabaw dostępne są w cenie biletu.

w – dzieci.

 

Polana legend i baśni

Człowiek od zawsze pragnął być wiecznie młody, piękny i bogaty, marzył o nieprzemijającej miłości i szczęściu, chciał latać jak ptak albo mieć wielką siłę. Często jednak z marzeń i pragnień nic nie wychodziło, a realne życie okazywało się pełne trudu i znoju. Dlatego powstawały legendy. W tym regionie zrodziły się zapewne z wierzeń mazurskiego ludu. Bardzo często opowiadają o dzikiej przyrodzie. Są powiązane z demonami i z siłami nadprzyrodzonymi, także z ludzkimi marzeniami.

Polana legend to miejsce, w którym czekają na Was między innymi ciekawe legendy mazurskie. Poznacie historię powstania Mazur, a także legendy „O królu Sielaw”, „O pięknej Galindzie i sile żabich oczu”, „Piorunowych strzałkach”, „O królewskim raku” i wiele innych.

Dowiecie się kim był mazurski kłobuk oraz jak powstały herby Kętrzyna i Mrągowa. Na Polanie legend zobaczycie figury różnych postaci oraz zwierząt zamieszkujących Wielką Puszczę i dowiecie się wielu interesujących faktów o ich życiu. Będziecie mogli również zaprzyjaźnić się z żywymi zwierzakami: koziołkami – Amosem i Bazylem, bernardynką Kiarą oraz królikami – Szarusiem i Łatką. Dla wszystkich szukających zadumy i pozytywnej energii stworzona została Altana spokoju. To miejsce, w którym posłuchacie relaksującej muzyki i odgłosów lasu. Polany legend i Altany spokoju strzeże Leśny Czarodziej, który ma magiczną moc uzdrawiania roślin i rozmawia ze zwierzętami.

Dodatkowo, zaraz obok Polany Legend mieszkają przemiłe zwierzaki. Swoje domki mają dwie rogate kózki, a zaraz obok nich kicają króliki. Towarzyszą im prawdziwe owce z regionu – rasy Skudde, które w Mazurolandii pomagamy przywrócić na ich naturalny teren. Nad wszystkim czuwa potężny pies pasterski – bernardynka o imieniu Kiara.

Grodzisko – Strzelnica rycerska

Grodzisko rycerskie, kryjące wiele tajemnic i niesamowitych eksponatów z dawnych czasów, przeniesie Was do średniowiecza. Ta jedna z największych atrakcji na Mazurach i w Mazurolandii znajduje się tuż za ogromną miniaturą zamku krzyżackiego w Malborku.

Tu spotkacie się z historią „na żywo”. Przy pomocy wielkiego Mistrza Krzyżackiego przymierzycie zbroję, czy kolczugę rycerską lub przyodziejecie strój białogłowy. Nasz animator pomoże Wam dobrać odpowiednią broń i tarczę średniowieczną oraz inne elementy wyposażenia rycerzy. Odważni śmiałkowie mogą sprawdzić swoje siły w konfrontacji z dwuręcznym, ważącym 25 kg „mieczem Podbipięty”. Kto „podpadnie” naszemu mistrzowi krzyżackiemu, ten zostanie zakuty w średniowieczne dyby. Na największych „nicponi” czeka jeszcze… kat z toporem. Jeśli będziecie jeszcze spragnieni historii możecie obejrzeć unikatową wystawę „Krzyżacy” opowiadająca o życiu krzyżaków na Mazurach. Przy grodzisku rycerskim zobaczycie bombardy krzyżackie i inne machiny oblężnicze tj. trebusz czy kusza wałowa. Przepiękną mazurską panoramę oraz wszystkie atrakcje Mazurolandii będziecie mogli podziwiać, gdy tylko wejdziecie na wieżę widokową grodziska.

Poligon – strefa militarna

Czym jest „piła Hitlera” i z jakiego wyposażenia korzystał Jan Kos, bohater serialu „Czterej pancerni i pies”? Czy Alianci widzieli UFO i jak to się stało, że Fanta została wymyślona przez Niemców, a Hugo Boss szył wojskowe mundury? Odpowiedzi na wszystkie pytania możesz znaleźć na Poligonie. To obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich miłośników historii i wojskowości.

Ideą powstania tej przestrzeni jest organizacja miejsca, które w kompleksowy i rzetelny sposób turyści i grupy zorganizowane będą mogli poznać historię światowej militarystyki i wojskowości. Ze względu na lokalizację (bliskość Wilczego Szańca) szczególny nacisk jest położony na historię II wojny światowej, ale w kolekcji znajdą się również eksponaty z I wojny światowej, jak również z czasów powojennych. Nasz Park oraz Muzeum Militariów z pewnością przypadnie do gustu nie tylko pasjonatom militariów. Oprócz tego, można spróbować swoich sił strzelając z broni ASG.

Na poligonie w Mazurolandii możesz też odbyć przejażdżkę transporterem opancerzonym SKOT.
Ważący prawie 13 ton i rozwijający prędkość ok. 100 km/h, za sprawą swoich świetnych właściwości bojowych i jezdnych zaliczany był do najlepszych pojazdów tego typu na świecie. Dla wycieczek zorganizowanych dodatkową atrakcją na poligonie może być również przeciąganie liny czy rzut granatem.

Dla osób lubiących zastrzyk adrenaliny i odrobinę rywalizacji możemy zorganizować rozgrywki w paintball’a oraz przejażdżki quadami zarówno po terenie poligonu jak i poza nim. Quady o poj. 500 cm3 posiadają napęd 4×4, umożliwiający jazdę w najtrudniejszych warunkach. Można również odbyć przejażdżkę po poligonie własnym autem terenowym.

Po wyczerpującej rozrywce, zapraszamy na ognisko z kiełbaskami, a po wszystkim można przenocować się we własnym namiocie lub zregenerować siły w naszych namiotach wojskowych.

Ogród Hitlera – IV strefa Wilczego Szańca

Odkryliśmy dla Was ruiny i podziemia Ogrodu Hitlera, który wybudowano w Wilczym Szańcu, aby dostarczał dla Adolfa Hitlera świeżych warzyw.

Wódz Trzeciej Rzeszy był wegetarianinem, nie palił papierosów, nie pił alkoholu, więc paradoksalnie, gdyby nie był jednym z największych zbrodniarzy naszego świata, można byłoby Go nazwać promotorem zdrowego żywienia.

Ogród Hitlera odkryliśmy na terenia IV Strefy Wilczego Szańca, która do tej pory nie była opisywana w książkach i przewodnikach.

Właśnie dlatego, że część terenu Mazurolandii znajduje w IV Strefie Kwatery Hitlera poprosiliśmy ekspertów działającego u nas Mazurskiego Muzeum Militariów o rozpoczęcie badań i poszukiwań. Odkrycie Ogrodu Hitlera to pierwszy efekt ich prac.

W Ogrodzie Hitlera prezentujemy wielki plan Wilczego Szańca, który po raz pierwszy pokazuje cały obszar kwatery FHQ i wszystkie obiekty. Pokazujemy Wam makietę ogrodu, wykonaną na podstawie zdjęć lotniczych z 1944 roku oraz relacji okolicznych mieszkańców. Dodatkowo przygotowaliśmy plansze o kucharkach Hitlera, jego potrawach i życiu codziennym w Wilczym Szańcu oraz prezentacje oryginalnych eksponatów

Ogród Hitlera to na pewno ciekawe, sensacyjne uzupełnienie naszego Muzeum Militariów, które możecie zwiedzać w ramach kupionego biletu do Mazurolandii.

Ciekawe, co jeszcze odkryjemy na terenie IV Strefy Wilczego Szańca…? A może tutaj ukryto tajne dokumenty lub fragmenty bursztynowej komnaty. Na terenie tej strefy znajdowały się bocznice kolejowe dla pociągów specjalnych, które zamierzamy pokazać Wam w przyszłości.

Muzeum Militariów

Na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni zorganizowaliśmy Muzeum Militariów. Wśród atrakcji dostępnych na ekspozycji znaleźć można takie perełki jak: makieta Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 60 m2 wykonaną w oparciu oryginalne plany, miniatura baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na A. Hitlera, ciekawostki dotyczące mało znanej genezy napoju „Fanta”, a także projekt rakiety V1 oraz zagadnienia odnoszące się do produkcji statków kosmicznych pionowego startu, a także tajemniczego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie statki podwodne U-Boot.

Wymiar edukacyjny Muzeum Militariów jest niepodważalny. Poza częścią militarną podziwiać w nim można szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Zwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się także z oryginalnymi medykamentami w tym: strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne i przedmioty higieniczne jak kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc. W prowizorycznym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych takich jak: papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki. Dla koneserów przygotowany został zasób drugowojennej prasy polskiej i niemieckiej, a także mapy niemieckie z okresu II wojny światowej, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Warto niewątpliwie zaznajomić się także z częścią ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostało polowe zaopatrzenie związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.

Pokoje zagadek – Aktualnie dostępne: Loch Zygfryda oraz Kryjówka Malarza, nad pozostałymi dwoma intensywnie pracujemy

Co to jest pokój zagadek?

Pokój zagadek to zabawa dla każdego. Zasady gry są proste: Wasza drużyna składająca się z 2-6 osób ma za zadanie wydostać się z pokoju w czasie nie dłuższym niż 60 minut. Żeby odnaleźć klucz do wyjścia, musicie rozwiązać szereg zagadek i wykonać różne zadania, które konieczne są do zakończenia gry. Nad Waszym losem czuwać będzie opiekun gry, który w razie potrzeby udzieli Wam podpowiedzi. Musicie być bardzo uważni i dokładni, trzeba przeszukać całe pomieszczenie, bo wskazówka może być wszędzie.

Pokoje zagadek przeznaczone są dla każdego niezależnie od wieku. Musicie tylko zebrać zgraną drużynę i przyjechać do Nas. Uwaga! Dla niedoświadczonych graczy oferujemy ułatwienie w postaci dodatkowych podpowiedzi umieszczonych obok zagadek.

Rezerwacje telefoniczne: 693616083

 

Pokój nr 1

Sala tortur Zygfryda de Löwe

Wejdziecie do miejsca owianego tajemnicą, o którego istnieniu wiedzieli tylko wybrańcy. Któż przypuszczał, że zakonnicy zdolni są do takiego okrucieństwa? Kto podejrzewał, że w ciemnym lochu ukrywają salę tortur, w której krew na ścianach jeszcze nie zastygła? Teraz to Wy jesteście więźniami, winni czy niewinni, nie liczcie na sprawiedliwość! Opętany nienawiścią oprawca nie zna litości… Tylko ucieczka jest dla Was ratunkiem, jeśli nie chcecie podzielić losu Juranda ze Spychowa.

 

Liczba graczy: 2-7

 

Pokój nr 2

Kryjówka malarza

Ta historia przekona Was, że ciekawość może doprowadzić do zguby… Nikt nie kazał Wam wchodzić do porzuconej w lesie przyczepy kempingowej. Była otwarta, ale jak to możliwe, że drzwi nagle się zatrzasnęły? Czyżby mieszkał tutaj szalony artysta? Niejeden już postradał zmysły, kiedy okazało się, że jego talent malarski nie został doceniony. To bardzo niebezpieczny rodzaj szaleńca, najlepiej byłoby zniknąć zanim wróci do swojej samotni.

 

Liczba graczy: 2-4

 

Pokój nr 3

Nawiedzony bunkier

Znudzeni historiami opowiadanymi przez przewodnika, postanawiacie zwiedzić pobliski bunkier na własną rękę. Teoretycznie wstęp jest zakazany, bo przecież budowla grozi zawaleniem, ale uzbrojeni w latarki odważnie ruszacie naprzód. I od razu zauważacie coś dziwnego – czyżby wejście po prostu zniknęło? Zdaje się, że coś się poruszyło… Najwyraźniej nie jesteście sami… Wejdźcie, żeby przekonać się, kim jest niezwykły mieszkaniec tego bunkra!

Liczba graczy: 2-7

 

Pokój nr 4

Tajna misja OCALIĆ MIASTO

To będzie bardzo trudna i wymagająca misja. Waszym zadaniem jest dostać się do samochodu łączności i przesłać rozkaz „wstrzymać atak” do dowódcy IV jednostki pancernej. Nie obejdzie się bez złamania szyfru, poznania pseudonimów wojskowych i opanowania obsługi dalekopisu. Tym razem los mieszkańców Kętrzyna spoczywa w Waszych rękach. Dokładnie za 60 minut rozpocznie się bombardowanie okolicznych zabudowań.

Liczba graczy: 2-5

 

 

Wioska św. Mikołaja

Czy doszyły Cię słuchy, że Święty Mikołaj wyprowadza się z Laponii i od listopada mieszka na Mazurach? Nie są to żadne plotki, ale najszczersza prawda! Co roku w Mazurolandii gościmy Świętego Mikołaja, który wraz ze swoimi elfimi pomocnikami zaprasza do siebie wszystkie dzieci. Jest to niepowtarzalna okazja spotkania z Waszym ulubionym świętym, ponieważ zwykle jest on bardzo zajęty rozwożeniem prezentów po całym świecie. Jednak dla Was Mikołaj zrobi wyjątek i chwilę odpocznie. Nasz gość z dalekiej Laponii chętnie porozmawia ze wszystkimi o tradycjach bożonarodzeniowych, o dobrych i złych uczynkach, a dzieciom, które zasłużyły, wyda certyfikat za grzeczne sprawowanie. Takie spotkanie jest też niepowtarzalną okazją dla wszystkich rozrabiaków, ponieważ tylko w chacie Świętego znajduje się prawdziwa niszczarka złych uczynków! Jeśli ktoś w tym roku zapracował na rózgę to jest to dla niego ostatnia szansa.

Obok chaty Świętego Mikołaja znajduje się pracownia Świętego Mikołaja, w której pod czujnym okiem Elfów dzieci mają okazję przygotować stroiki bożonarodzeniowe. Co roku oferujemy warsztaty plastyczne związane ze świętami, które zainteresują nawet największe marudy – na szczęście elfy potrafią zabawić każdego. Trzeba pamiętać, że poziom trudności wykonania pracy plastycznej dostosowany jest do wieku uczestników warsztatów.

A prezenty? Te prawdziwe zgodnie z tradycją znajdziecie dopiero pod choinką… ale nie martwcie się, dla najbardziej niecierpliwych Mikołaj przygotował mały upominek!

Spotkania ze Świętym Mikołajem odbywają się codziennie od początku listopada do końca grudnia. Grupy prosimy o rezerwację terminu spotkania poprzez kontakt telefoniczny lub e-mailowy. W przypadku gości indywidualnych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja warsztatów artystycznych.

Nasza oferta:

Chata Świętego Mikołaja

  • zwiedzanie Polany Legend i Baśni
  • zwiedzanie Chaty Świętego Mikołaja
  • rozwiązywanie zagadek
  • niszczarka złych uczynków
  • pisanie listu do Świętego Mikołaja
  • słuchanie opowieści Świętego Mikołaja
  • rozmowa i zdjęcie ze Świętym Mikołajem
  • poczęstunek z gorącą herbatą

Pracownia Świętego Mikołaja

Zajęcia artystyczne pod okiem Elfów.

Słodki poczęstunek

Czas trwania łącznie: 1,5 h

Cena: 25 zł/os.

Aby zarezerwować spotkanie ze Świętym Mikołajem, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z biurem obsługi Mazurolandii:

Telefon: 693 616 083

e-mail: mazurolandia@mazurolandia.pl

Walkiria

Walkiria, czyli Mazurski Piknik Militarny, jest największą plenerową rekonstrukcją historyczną na Warmii i Mazurach, która dzięki wielkiemu zaangażowaniu organizatorów oraz grup rekonstrukcyjnych odbywa się cyklicznie każdego lata. Wielka inscenizacja z wykorzystaniem broni na ślepą amunicję, efektów pirotechniki z petardami oraz rzeczywistych wybuchów. Niekwestionowaną atrakcją każdego widowiska są pojazdy, wśród których wymienić warto wozy pancerne, transportery, pojazdy lekkie i motocykle.

Walkiria obejmuje kilka dni, w jednym dniu ma miejsce zapierająca dech w piersiach defilada przechodząca ulicami Kętrzyna. Udział w niej biorą rekonstruktorzy odtwarzający historyczne jednostki Wehrmachtu, Waffen – SS , Armii Czerwonej i Wojska Polskiego wraz z pojazdami militarnymi z tych czasów.

Główna część Mazurskiego Pikniku Militarnego odbywa się na terenie Mazurolandii w Parczu pod Kętrzynem. Każda z grup rekonstrukcyjnych rozbija własne obozowisko. Zwieńczeniem imprezy jest monumentalna rekonstrukcja walk.

Więcej informacji pod numerem tel. kom. 693 616 083 lub e-mail mazurolandia@mazurolandia.pl