Muzeum Militariów to największy zbiór eksponatów z II Wojny Światowej na Mazurach. Szczególnie polecamy uwadze przedmioty codziennego użytku, z czasów  „Drugiej Wojny”, które mogły być używane przez mieszkańców Wilczego Szańca i innych kwater polowych.

Wśród atrakcji dostępnych na ekspozycji znaleźć można także: makietę Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 30 m2 wykonaną w oparciu o oryginalne plany, miniaturę baraku, w którym doszło do zamachu na Hitlera,  model latającej bomy  V1  itp..

Wymiar edukacyjny Muzeum Militariów jest niepodważalny. Poza częścią militarną podziwiać w nim można szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Zwiedzający wystawę będą mogli zapoznać się także z oryginalnymi medykamentami w tym: strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne i przedmioty higieniczne jak kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc. W prowizorycznym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych takich jak: papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki. Dla koneserów przygotowany został zasób  prasy  niemieckiej, a także mapy niemieckie z okresu II wojny światowej, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia.