Człowiek od zawsze pragnął być wiecznie młody, piękny i bogaty, marzył o nieprzemijającej miłości i szczęściu, chciał latać jak ptak albo mieć wielką siłę. Często jednak z marzeń i pragnień nic nie wychodziło, a realne życie okazywało się pełne trudu i znoju. Dlatego powstawały legendy. W tym regionie zrodziły się zapewne z wierzeń mazurskiego ludu. Bardzo często opowiadają o dzikiej przyrodzie. Są powiązane z demonami i z siłami nadprzyrodzonymi, także z ludzkimi marzeniami.

Polana legend to miejsce, w którym czekają na Was między innymi ciekawe legendy mazurskie. Poznacie historię powstania Mazur, a także legendy „O królu Sielaw”, „O pięknej Galindzie i sile żabich oczu”, „Piorunowych strzałkach”, „O królewskim raku” i wiele innych.

Dowiecie się kim był mazurski kłobuk oraz jak powstały herby Kętrzyna i Mrągowa. Na Polanie legend zobaczycie figury różnych postaci oraz zwierząt zamieszkujących Wielką Puszczę i dowiecie się wielu interesujących faktów o ich życiu. Będziecie mogli również zaprzyjaźnić się z żywymi zwierzakami: koziołkami – Amosem i Bazylem, bernardynką Kiarą oraz królikami – Szarusiem i Łatką. Dla wszystkich szukających zadumy i pozytywnej energii stworzona została Altana spokoju. To miejsce, w którym posłuchacie relaksującej muzyki i odgłosów lasu. Polany legend i Altany spokoju strzeże Leśny Czarodziej, który ma magiczną moc uzdrawiania roślin i rozmawia ze zwierzętami.

Dodatkowo, zaraz obok Polany Legend mieszkają przemiłe zwierzaki. Swoje domki mają dwie rogate kózki, a zaraz obok nich kicają króliki. Towarzyszą im prawdziwe owce z regionu – rasy Skudde, które w Mazurolandii pomagamy przywrócić na ich naturalny teren. Nad wszystkim czuwa potężny pies pasterski – bernardynka o imieniu Kiara.